Учитељица четвртог разреда Гордана Поповић и библиотекар школе Гордана Бојић осмислиле су начин како да ученицима укажу на важност читања и издавања књига, као и на користи и опасности од непроверених информација које нуди интернет. Ученици су могли да претражују сајт Народне библиотеке Србије и сајт Пројекат Растко, да сазнају како настаје енциклопедија и као и да сазнају значење речи енциклопедија : грчки εγκυκλοπαίδεια) је појам који потиче од Хипије из Елиса (5. век п. н. е.) и који означава свеобухватно образовање. Данас се под појмом енциклопедије подразумева структурисано, по могућности опширно описивање људскога знања у форми прилагођеној свакодневној употреби. Данас постоје опште и стручне енциклопедије. Опште енциклопедије обрађују сва научна подручја док стручне обрађују само једну област, али много опширније. Наука о енциклопедијама назива се енциклопедистика и користиенциклопедијску теорију. Енциклопедија (старогрчки εγκυκλοπαιδεία, модерни
0 Comments
Генерална скупштина УНЕСКО прокламовала је 1999. године Дан матерњег језика, као сећање на студенте који су 21. фебруара 1952. године убијени у Даки у Источном Пакистану, данас Бангладешу, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични.Према проценама, готово свакодневно у свету нестане по један језик, а лингвисти прогнозирају да ће од око 6.000 језика, до краја 21. века одумрети више од половине, чак и до 90 одсто.Највише су угрожени језици са малим бројем говорника од неколико стотина или десетина, и језици који припадају малим заједницама које нису цивилизоване са становишта западних стандарда и немају институције, сматрају лингвисти.Србија је 2006. године ратификовала Европску повељу о регионалним и мањинским језицима, а према проценама државних званичника, мањинским језицима у Србији не прети опасност од изумирања, као што је то случај у неким другим деловима Европе и света.У нашој земљи има више од 30 националних мањина, а закони у области образовања посебан акценат придају обезбеђивању квалитета образовања деце припадника мањинских група.Домаћи лингвисти сматрају да би требало више да се бринемо о српском језику, о развијању језичке културе, очувању традиције, као и да су нам потребна новија издања правописа, речника и осталих нормативних приручника.
САВА МРКАЉ( 1783 — Беч, 1833) је био српски учитељ, монах и филолог. Познат је по томе што је 1810. године написао тада веома актуелну књижицу о српској азбуци Сало дебелог јера либо азбукопротрес, у којој се залагао за реформу језика и правописа. Ово дело утицало је и на Вука Караџића.Вук Караџић у „Писменици Сербскога језика“ 1814. године је записао: "...имајући за намјерење успјех Сербског Књижества не могу друге Азбуке употребити него Меркаилеву, јербо за Сербски језик лакша и чистија не може бити од ове“. Вукова реформаВук Стефановић Караџић (1787 - 1864) значајан је у историји српског језика због реформе језика, залагању да народни језик буде књижевни и због писања првих српских граматика и речника. Рад Вука Караџића значајан је и због тога што је његов сакупљачки рад сачувао бројне народне песме, приче, загонетке, обичаје и предања. Учитељица првог билингвалног одељења првог разреда у Панчеву и Јужном Банату, Бранислава Бугаринов, је за будуће прваке наше школе, децу из предшколске установе "Дечја радост" у Панчеву, са својим ученицима приредила дружење и заједничку радионицу на тему " Позориште сенки". Ученици су на почетку часа поздравили госте и представили се новим другарима тако што је свако поред уобичајене реченице: "Ја се зовем ...",рекао и неколико података о себи и то на енглеском језику. Затим су извели сценски приказ музичке приче "Медведова женидба" користећи се графоскопом, као извором светлости и луткама које су направили за позориште сенки. Други део часа ликовна култура протекао је у заједничком раду на изради лутака за нову причу и припреми за извођење нове представе. Мали другари су били веома заинтересовани за заједнички рад. Часу су присуствовале и њихове васпитачице које су, такође у пројекту Билингвална настава, директор школе Татјана Божић и библиотекар Гордана Бојић. Учитељица Бранислава Бугаринов је изузетном креативношћу и лакоћом вођења ученика кроз процес драматизације текста и сценски наступ да ученици с лакоћом науче текст, да увежбају изражајно читање и изражајно изражавање, као и да се друже, раде заједно у групи, уважавају потребе других, да усаглашавају ставове и да стекну навику јавног наступа. На општинском такмичењу из физике одржаном у ОШ"Гоце Делчев" у Јабуци, наш ученик 7. разреда Алекса Јовичић је освојио 2. место. Ученици 6. разреда Милош Божић и Владимир Марковић освојили су 4. место, тј. похвале, као и ученик 7. разреда Филип Мијатовић који је такође освојио похвалу.( наставник физике: Чедомир Здравковић)
Ове године је организовано општинско такмичење ученика 7. и 8. разреда основних школа Књижевна олимпијада. 3. место и пласман на окружно такмичење у категорији ученика 7. разреда освојио је ученик Стефан Смиљанић.(Наставник српског језика и књижевности Сања Петковска)
На ликовном конкурсу Центра за ликовно образовање деце Војводине и Кола српских сестара ученица Марија Мркела ( 2. разред) је освојила награду и похвалу за свој рад. (учитељица Ирена Карић)
Plan pismenih provera možete preuzeti i pogledati ispod.
У суботу и недељу (0 8. 02. и 09. 02. 2014.) у просторијама наше школе одржано је стручно усавршавање наставника основних школа на територији Панчева.
Праћење и вредновање – пут ка квалитету рада школе Аутори Весна Поповић, Бранислава Бугаринов - наставник ОШ "Свети Сава" Панчево. Реализатори Весна Поповић, Бранислава Бугаринов Општи циљеви Јачање професионалних капацитета запослених кроз праћење сопственог рада, самовредновање и употребу стандарда квалитета и постигнућа Специфични циљеви Компетенције за самовредновање и упознавање са спољашњим вредновањем; Примена стандарда квалитета рада установе, компетенција наставника и постигнућа ученика Садржај и активности 1. Значај праћења и самовредновања сопственог рада. 2. Улога тима за самовредовање рада школе и повезивање са осталим тимовима и актерима образовно- васпитног рада. 3. Веза између самовредновања и стандарда квалитета рада установе. 4. Самовредновање и вредновање рада наставника – кроз кључне области. 5. Стандарди компетенција наставника. 6. Правилник о стручно-педагошком надзору. 7. Праћење, вредновање рада и стандарди постигнућа ученика. 8. Мотивација наставника и осврт на Правилник о сталном стручном усавршавању и стицању звања. Среда 05.02.2014. године је радни дан.
Парна смена преподне, настава почиње од 08:00h, Непарна смена поподне, настава почиње у 13:30h. Нормално распоред за среду. Штаб за ванредне ситуације града Панчева донео је одлуку да основне и средње школе на територији града Панчева због временских непогода неће радити у понедељак 03.02.2014. и уторак 04.02.2014. године.
Likovno-literarni konkurs:
Povodom obeležavanja Svetskog dana knjige za decu 2. aprila, Odeljenje knjige za decu Narodne biblioteke "Stevan Sremac" iz Niša poziva decu iz Republike Srbije, uzrasta od šest do petnaest godina, da učestvuju na XIII literarno-likovnom konkursu na temu PINOKIJEVE AVANTURE U PESMI I STRIPU.Literarni deo konkursa podrazumeva pisanje pesme o istini, naivnosti i laži, inspirisane avanturama drvenog lutka Pinokija, glavnog junaka bajkovite priče "Pinokio" koju je napisao Karlo Kolodi. Radove treba slati ili odštampane u tri primerka poštom ili elektronskom poštom na imejl: [email protected] Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. Drugi deo konkursa odnosi se na strip stranicu inspirisanu nekom od brojnih Pinokijevih avantura. Učesnici konkursa treba da jednu Pinokijevu avanturu ili više njih urade u formi stripa na jednom listu bloka za likovno vaspitanje broj V. Dozvoljene su sve likovne tehnike.Konkurs je raspisan za decu uzrasta od šest do petnaest godina. Svako dete može poslati jednu pesmu ili jednu pesmu i jedan crtež ili samo jedan crtež. Uz pesmu i/ili crtež, šalje se i kratka biografija autora sa osnovnim podacima (ime i prezime, razred i škola, imejl, telefon, adresa stalnog boravka, ime i prezime nastavnika / koordinatora).Konkurs je otvoren do 1. marta 2014. godine. Najbolji radovi biće predstavljeni na zajedničkoj izložbi, a nagrađenim autorima biće dodeljene pohvalnice, medalje i knjige na svečanosti koja će biti organizovana 2. aprila 2014. g. Konačni rezultati će biti objavljeni na sajtu Narodne biblioteke "Stevan Sremac", Niš, www.nbss.rs do 25. marta 2014. godine. Radove treba poslati na adresu: ODELJENJE KNJIGE ZA DECUNARODNE BIBLIOTEKE "STEVAN SREMAC" (za konkurs) Sinđelićev trg 218 000 Niš Sve dodatne informacije možete dobiti na tel. 018/523-605 |
Уџбеници за школску
|