Да ли је то, данас, у 21. веку, довољно?
Писменост је вештина. Када се каже вештина, онда се мисли да је писмена особа она која уме да исправно чита, пише и говори, уз разумевање, да познаје правопис и језичка правила и примењује их у свим животним ситуацијама.
Пре 100 година било је довољно познавати слова, помало читати и нешто написати. Данас, у 21. веку, под писменошћу се подразумева и информатичка писменост.
Али, …
Подаци Унеско-а показују да је више од 900 милиона одраслих људи у свету неписмено. То значи да један од пет пунолетних људи на планети још не зна да чита и пише, а две трећине од тог броја чине жене. Према подацима којима располаже Унеско, чак 113 милиона деце не иде у школу, похађа је нередовно или ју је напустило.
Резултати истраживања и даље показују велики број оних који не поседују елементарно знање писања и читања. Поред младих, образовање, тј. писменост, одраслог становништва и у развијеним земљама, као и у Србији, постаје једна од основних тема. У нашој земљи има више од милион људи који уопште нису ишли у школу или су у њој провели једно кратко време, не завршивши је. Са великим процентом људи који имају само основну школу, највећим бројем оних са завршеном средњом школом и мало факултетски образованих, Србија се не разликује много од неких европских земаља, али, свакако, мора много више улагати у развијање свести о потреби школовања како младих тако и одраслих.